ABD’de 1,5 trilyon dolarlık harcama paketi Senato’dan geçti

ABD’de 1,5 trilyon dolarlık harcama paketi Senato’dan geçti

ABONE OL
Mart 11, 2022 13:25
ABD’de 1,5 trilyon dolarlık harcama paketi Senato’dan geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Abd‘de Ukrayna’ya yardım paketini de içeren ve hükümetin 30 Eylül’e kadar fonlanmasını sağlayan 1,5 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Senato’da onaylandı. Paket Senato’da 31’e karşı 68 oy gibi büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Tasarı Başkan Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

SAVUNMA DIŞINDAKİ HARCAMALARA 730 MİLYAR DOLAR AYRILACAK

Senato’dan geçen tasarı ABD’de yurtiçi kurumların harcamalarındaki en büyük artışa olanak sağlayacak. Tasarıyla savunma harcamaları dışındaki ihtiyari harcamalara 730 milyar dolar ayrılacak. Böylelikle bu harcama kaleminde yüzde 6,7’lik artış olacak.

PENTEGON’UN YILLIK HARCAMALAR 743 MİLYAR DOLAR

Pakette Pentagon’un yıllık harcamaları 743,4 milyar dolar olarak öngörüldü. Bu kalem Başkan Joe Biden’ın 715 milyar dolarlık savunma harcamaları talebinin üzerinde gerçekleşti.

ALTYAPI DÜZENLEMESİ FONLANABİLECEK

Paketin Senato’da onaylanmasıyla Başkan Biden’ın altyapı düzenlemesi aylarca süren ertelemenin ardından tümüyle fonlanabilecek. Enerji Bakanlığı’nın iklim odaklı girişimleri için yüzde 10’luk bir artış yaşanacak.

ABD, Dünya, Ekonomi, Haberler

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.