Ege’de göçmenlere insanlık dışı muamele yapan Yunanistan, Ukraynalılara kucak açtı
  • Siyaset Ve Ekonomi
  • Genel
  • Ege’de göçmenlere insanlık dışı muamele yapan Yunanistan, Ukraynalılara kucak açtı

Ege’de göçmenlere insanlık dışı muamele yapan Yunanistan, Ukraynalılara kucak açtı

ABONE OL
Mart 2, 2022 05:36
Ege’de göçmenlere insanlık dışı muamele yapan Yunanistan, Ukraynalılara kucak açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Miçotakis, Ukrayna’daki savaşın Yunanistan üzerindeki etkilerine ilişkin Parlementoda yaptığı konuşmada, savaşın yüzbinlerce kişiyi yurdundan ettiğini vurgulayarak “Tüm Avrupa gibi biz de savaştan kaçan mültecileri kabul etmeye hazırız.” dedi.

MÜLTECİLERE DESTEK ÇAĞRISI

Onlarca sivil toplum kuruluşunun (STK) bugüne dek doğudan gelen mültecilere verdiği desteği hatırlatan Miçotakis, STK’lere Ukrayna’dan gelecek mültecilere de destek vermeleri için çağrıda bulundu. Miçotakis, stratejik özerkliğin Avrupa’nın güvenliği için önemine değinerek Avrupa ülkeleri arasında savunma alanında iş birliği ilişkilerinin geliştirilmesinin gerekli olduğunu savundu.

Doğal gaz ve elektrik fiyatlarında karşılaşılabilecek olası fiyat artışına da dikkati çeken Miçotakis, Yunanistan’ın ve Avrupa’nın enerji güvenliği için bir an evvel Rus doğal gazından ve genel olarak hidrokarbon enerji kaynaklarından bağımsız olması gerektiğini ileri sürdü.

Miçotakis.

Aralarında kadın ve çocukların da olduğu düzensiz göçmenler, Ege Denizi üzerinden Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya geçme hayali kuruyor. Mülteciler, zorlu koşulların yanı sıra Yunanistan sahil güvenliğinin acımasız şekilde muamelesiyle de karşılaşıyor.

Ege Denizi’nde göç olaylarını izleyen ve raporlayan Norveçli sivil toplum örgütü Aegean Boat Report’a göre, 2021’de Yunanistan’ın geri itme eylemlerinin sayısı, önceki yıla göre yüzde 97 arttı. Yunan güçler çoğu zaman Türkiye’ye geri yolladıkları göçmenleri soyup aç bırakıyor. Bu nedenle Yunanistan’ın Ukrayna’dan gelecek mültecileri kabul etmesi sosyal medyada büyük tepki çekti.

AA / Derya Gülnaz Özcan – Dünya

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.