İrlandalı vekilden Avrupa Parlamentosu’na ırkçılık dersi: Ukrayna ve Afganistan’a çifte standart uyguluyorsunuz
  • Siyaset Ve Ekonomi
  • Genel
  • İrlandalı vekilden Avrupa Parlamentosu’na ırkçılık dersi: Ukrayna ve Afganistan’a çifte standart uyguluyorsunuz

İrlandalı vekilden Avrupa Parlamentosu’na ırkçılık dersi: Ukrayna ve Afganistan’a çifte standart uyguluyorsunuz

ABONE OL
Mart 11, 2022 10:25
İrlandalı vekilden Avrupa Parlamentosu’na ırkçılık dersi: Ukrayna ve Afganistan’a çifte standart uyguluyorsunuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Parlamentosu’nun İrlandalı kadın milletvekili Clare Daly, Ukrayna‘daki savaşı gündeminden bir an olsun bile düşürmeyen parlamentonun Afganistan topraklarında yaşanan olaylara sessiz kalmasını sert bir şekilde eleştirdi. AP oturumunda yaptığı konuşmada Ukrayna ve Afganistan’a çifte standart uygulandığını ifade eden Daly, parlamentoda bulunan milletvekillerine Ukrayna’nın yanında Afgan halkının yaşadığı insani dramı neden önemsiz bulduklarını sordu.

“HİÇBİR YERDE BAHSEDİLMİYOR”

Parlamento üyesi Daly, konuşmasında şu sözleri kullandı: “Hiç şüphe yok ki masum sivillerin hayatlarının efendilerinin savaşlarında feda edildiği felaket krizleri zamanlarında yaşıyoruz. Evet, Ukrayna’da ama sadece Ukrayna’da değil. Son genel kuruldan bu yana on binlerce Afgan vatandaşı, gıda ve güvenlik arayışıyla kaçmak zorunda kaldı. 5 milyon çocuk kıtlık, ıstıraplı ve acılı ölümle karşı karşıya, çocuk yaşta evliliklerde yüzde 500 artış görüldü ve hayatta kalsınlar diye satılan çocuklar. Ondan bahsedilmiyor. Burada değil, hiçbir yerde bahsedilmiyor.”

“AFGANİSTAN’IN GENEL KURULDA BAHSİ BİLE GEÇMİYOR”

İrlandalı vekil Daly, Ukrayna’da yapıldığı gibi Afganistan’daki drama ilişkin farkındalık yaratan herhangi bir televizyon yayını yapılmadığını veya acil insani yardım ve müdahalede bulunulmadığına serzenişte bulunarak “Özel bir toplantı yok, bu genel kurulda bahsi bile geçmiyor. Afgan heyetleri yok, açıklama yok. Aman tanrım, insani krizlerini bu kadar önemsiz yapan şeyin ne olduğunu merak ediyor olmalılar” dedi. y

“BEYAZ OLMADIKLARI İÇİN Mİ?”

Konuşmasına Afgan halkına yapılan negatif ayrımcılığın nedenini sorarak devam eden Daly “Derilerinin rengi mi? Beyaz olmadıkları için mi? Avrupalı olmadıkları için mi? Sorunlarının bir ABD silahından veya ABD işgalinden kaynaklanması mı? Ülkelerinin servetinin çalınması kararının, Rus değil de despot bir ABD başkanı tarafından alınması mı? Çünkü tanrım, bütün savaşlar kötüdür ve tüm kurbanlar desteği hak eder ve o noktaya gelene kadar hiçbir şekilde güvenilirliğimiz yok.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.