Son Dakika: CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından ortak açıklama: Toplu taşıma ücretlerinde ciddi artış olacak
  • Siyaset Ve Ekonomi
  • Genel
  • Son Dakika: CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından ortak açıklama: Toplu taşıma ücretlerinde ciddi artış olacak

Son Dakika: CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından ortak açıklama: Toplu taşıma ücretlerinde ciddi artış olacak

ABONE OL
Mart 11, 2022 12:37
Son Dakika: CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından ortak açıklama: Toplu taşıma ücretlerinde ciddi artış olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Chp‘li 11 büyükşehir belediye başkanı, akaryakıt zamlarıyla ilgili ortak bir açıklama yaptı. Yılbaşından bu yana 70 gün içerisinde akaryakıt ücretlerinin yüzde 94’ten fazla arttığına dikkat çekilen açıklamada belediyelerin toplu taşıma hizmetlerini kaldıramayacak düzeye geldikleri belirtildi. Toplu taşımada kullanılan akaryakıttan ÖTV alınmaması yönündeki taleplerinin reddedildiğini belirten CHP’li başkanlar, toplu taşımaya istemeden de olsa zam yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

CHP’li başkanların ortak açıklaması şöyle:

Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği zor süreçte, ekonomik öngörülebilirlik yerini ne yazık ki günlük fiyat artışları ve istikrarsız süreçlere bırakmıştır. Yeni koşullar vatandaşlarımızı olduğu gibi yerel yönetimlerimizi de ciddi zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bir süre öncesine kadar dövizdeki hızlı yükseliş nedeniyle akaryakıt fiyatlarında hızlı yükselmeler olmuştur. Bu yükselişler devam etmekte olup, tarihte ilk kez ülkemizde art arda 7 gün boyunca akaryakıt fiyatları zamlanmıştır.

“AKARYAKIT ÜCRETLERİ 70 GÜNDE YÜZDE 94’TEN FAZLA ARTTI”

Öyle ki, sadece yılbaşından bu yana geçen 70 günde akaryakıt ücretleri yüzde 94’ten daha fazla artış göstermiştir. Benzer artış, enerji fiyatları için de geçerlidir. Bu sıra dışı artışlar bir süre önce toplu taşımada gerçekleşen fiyat artışlarını artık kadük hale getirmiş hatta durumu öncekinden bile zorlaştırmıştır.

“MALİYETLER KALDIRILAMAYACAK KADAR ZAMLANDI”

Büyükşehirlerimizde sağlıklı ve sürdürülebilir toplu taşıma hizmeti belediyelerimizin en önemli vazifelerindendir. Toplu taşımada kullanılan akaryakıt ve elektrik gibi artan personel maliyetleri, yurt dışı yedek parça kaynaklı bakım onarım maliyetleri de artık belediyeler tarafından kaldırılamayacak kadar zamlanmıştır. Ne yazık ki daha önce defalarca talep ettiğimiz, toplu taşımada kullanılan akaryakıttan en azından ÖTV alınmasın önerimiz de merkezi idare tarafından duymazdan gelinmiştir.

“VATANDAŞIMIZA YANSITMAK DURUMUNDA KALACAĞIZ”

Tüm bu süreçleri ele aldığımızda toplu taşıma ücretlerinde yakın zamanda çok ciddi artışlar olması kaçınılmaz hale gelmiştir. Üzülerek ifade ederiz ki, elimizde olmayan nedenlerle bu artışları vatandaşlarımıza yansıtmak durumunda kalacağız. Ayrıca, yasa gereği ve Meclis kararları çerçevesinde toplu taşımayı ücretsiz kullanan çok sayıda vatandaşımız vardır. Vatandaşlarımızın sağlıklı hizmet alması adına, 2016 yılında yayınlanan yönetmelikle, belediyelerin şehir içi toplu taşıma yetkisi verdiği özel şahıslara ait araçlara ödenen 1.000 TL’lik destek ise aradan geçen yıllara rağmen artırılmamıştır. Bu durum, kimi zaman taşımacılarla, toplu ulaşımı ücretsiz kullanan vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmektedir. Hükümetin, bu destek uygulamasında da fiyat artışına giderek, toplu taşımada yaşanan tatsızlıkların önüne geçmesi çok kolaydır.”

CHP, Politika, Ekonomi, Güncel, Haberler

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.