Terörist çalışan polemiği

Terörist çalışan polemiği

ABONE OL
Nisan 30, 2022 16:30
Terörist çalışan polemiği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapan Şafak D. adlı kadının geçmişte PKK’lı teröristler birlikte silahlı fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine tutuklanması siyasetin önemli gündem maddesi oldu.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ

Suudi Arabistan ziyaretinin dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu ile ilgili ilk kez konuştu ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“HESABINI VERMELİ”

“Her şeyden önce tabi bu fotoğraf bir delildir, bir ispattır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bunun hesabını vermesi lazım. Neden böyle bir teröristi istihdam ettiği, neden teröristlerin müracaat ettiği kapı olduğu ve neden onlara mali imkanlar sağlandığı sorularının cevabının verilmesi lazım. Elbette seçim öncesi verilmiş sözler var. PKK’nın uzantısı konumundaki partiye verilen sözler var.

Terörist çalışan polemiği

Bundan sonraki süreç de tabi özellikle yargının sürecidir. Yargı da zaten gereğini yapacaktır, ben öyle inanıyorum, öyle de olması lazım. Zira, Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hukuk devletinde de devletin kurumlarının içerisinde bu tür teröristlerin iş bulması ve bu teröristlerin oralarda belli makamları elde etmeleri asla kabul edilemez.

“BOŞALAN YERE TERÖRİST”

Yani siz bir taraftan günahsız birçok insanı kapının önüne koyacaksınız, öbür taraftan da boşalan yerlere bu teröristleri alıp yerleştireceksiniz. İlla boşalan yere de gerek yok, icabında bunlara zaten yer hazırlanabiliyor. Şu an itibarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi de eminim yargı önünde bunun hesabını verecektir.”

İMAMOĞLU’NUN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından Twitter’da açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Cumhurbaşkanı’nın İBB’ye yönelik suçlamalarını dinledim. Belli ki yapamadıkları metroları yapmak, altyapı yatırımlarını tamamlamak yetmemiş. Cumhurbaşkanı, hükümetinin sorumluluğundaki ‘terörist yakalama’ işini de bize havale etmiş. İBB’ye güveni için kendisine teşekkürler” dedi.

İmamoğlu, tweetlerinin devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “Sayın Cumhurbaşkanı; Terör örgütü üyesi, şüphelisi vb suçluları yakalama görevi devletin kolluk güçlerinindir, İBB’nin değil. İBB işe alımlarda tüm yasal uygulamaları gerçekleştiriyor. Önce ‘terörist’ yakalamak için neden 8 gün beklenip, şov yaparak yakalama yapıldığının izahını isteyin. Ardından da tıpkı MOBESE servisi gibi bu görüntülerin de Emniyet’ten yandaş gazetecilere nasıl servis edildiğini sorgulayın” ifadelerini kullandı.

İmamoğlui “Maşallah yani baksanıza İstanbul emniyeti, haber ajanslarına rakip olmuş. Yargının asıl işi günü geldiğinde bu konular olacaktır. Allahım mübarek Ramazan ayında bizleri iftiralardan ve iftarıcılardan koru” dedi.

— Süleyman Soylu (@suleymansoylu) April 30, 2022Terörist çalışan polemiği

NE OLMUŞTU?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İBB’de sosyal hizmet uzmanı olarak çalışan Şafak D’nin (30), 2016’da Şırnak’ta terör örgütü üyelerinden elde edilen dokümanlarda kırsal alanda elinde uzun namlulu silahla çekilmiş fotoğraflarının çıkması üzerine harekete geçmişti.

Polis ekipleri, 27 Nisan’da İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün Üsküdar’daki Anadolu Yakası Sosyal Yardım Birimi’nde çalışan Şafak D.’yi gözaltına almıştı. Emniyet’teki ifadesinde susma hakkını kullanan şüpheli, sevk edildiği savcılıkta suçlamaları kabul etmemişti. Şüphelinin, fotoğraflardaki kişinin kendisi olmadığını öne sürerek, “Hiçbir zaman PKK terör örgütü içinde yer almadım. Konuya ilişkin 1 yıl önce ifade vermiştim. Terör örgütüyle irtibatım söz konusu değildir” dediği öğrenilmişti.

Tutuklama talebiyle nöbetçi savcılığa sevk eden Savcılık, sevk yazısında, şüpheli hakkında 2021 yılında yapılan operasyonel çalışma kapsamında etkin pişmanlık hükümlerince ifadesi alınan Roza Ahmed kod adlı Fatma Yiğit ile Hozan Serhat kod adlı Cahit Karagülle’nin teşhissiz beyanda bulunması üzerine soruşturmaya başlandığı aktarılmıştı.

Terörist çalışan polemiği

Şafak D.’nin, hakkındaki beyanlar üzerine yapılan tespitlerin ardından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı bilgisine yer verilen yazıda, soruşturma işlemleri devam ederken 2016’da Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK terör örgütü üyelerine ait dokümanlar üzerinde yapılan deşifre çalışmaları neticesinde, örgüt üyelerinin fotoğraflarının ele geçirildiğine değinilmişti.

Yazıda, “Şüpheliye ait olduğu değerlendirilen fotoğraf üzerinden İstanbul İl Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafından yapılan inceleme neticesinde kuvvetle muhtemel aynı kişi olduğuna yönelik tespitlerin yapıldığı, şüphelinin beyanının, tüm bu tespitler karşısında suçtan kurtulmaya yönelik olduğu değerlendirilmiştir” denilmişti.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 29 Nisan’da sorgusu yapılan şüphelinin tutuklanmasına hükmetmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.