Zelenski dünya liderlerine sitem etti: 13 gündür sadece söz veriyorsunuz

Zelenski dünya liderlerine sitem etti: 13 gündür sadece söz veriyorsunuz

ABONE OL
Mart 8, 2022 22:00
Zelenski dünya liderlerine sitem etti: 13 gündür sadece söz veriyorsunuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, 13 gündür süren Rusya saldırılarına yönelik yeni bir konuşma yayınladı. Konuşmasında çarpıcı ifadeler kullanan Zelenski, dünya liderlerine sitem etti ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne de değindi.

“BİR ÇOCUK SU İÇEMEDİĞİ İÇİN ÖLDÜ”

Rusya’nın saldırıları sebebiyle insanların temel gıda ihtiyaçlarına erişememelerinden örnek veren Zelenski, “Bu günde biz kadınlarımızın, annelerimizin, babaannelerimizin gününü kutlarız. Ama ülkede bu kadar ölüm varken ve savaş devam ederken bugün sizin bu gününüzü kutlayamayacağım. İşgalciler yeniden Sumi’yi uçaklarla bombaladı. Mariupol işgalciler için herhangi bir tehlike oluşturmazken o şehri de abluka altına aldılar. Bilerek elektriği kesiyorlar ve şehre yardım girişlerini engelliyorlar. Su içemediği için bir çocuk hayatını kaybetti. Beni duydunuz mu partnerlerimiz? Bir çocuk 2022 yılında su içemediği için hayatını kaybetti” şeklinde konuştu.

“13 GÜNDÜR SADECE SÖZ VERİYORSUNUZ”

Telefonda görüştüğü dünya liderlerinin yardım tekliflerinin sadece lafta kaldığını belirten Zelenski, “Rusya 13 günde kaybettiği hava araçlarını geçtiğimiz 30 yıl boyunca kaybetmedi. Siz, 13 gündür hava sahasının kapatılacağına dair sözler veriyorsunuz. Ölümlerin birinci suçlusu Ruslar ama sorumluluk Ukrayna hava sahasını kapatmaya söz verenlerdedir. Bundan dolayı yüzlerce insan hayat ve ölüm çizgisi arasında. Mariupol’de oluşturulan insani koridor işe yaramadı. O şehre tahliyeler için otobüsler, insani yardım tırları gönderdik. Şoförler, saldırı altında kalabileceklerini biliyorlardı. Bu insanları vurursanız tüm dünyanın gözü önünde olmuş olur. İnsani olmayan komutları, emirleri verenler ağır şekilde yargılanacak. Bu bir katliamdır. Partnerlerimizle konuşarak yardımlarını almaya devam edeceğim. Birçok kişiyle konuştum ve bizim çözemeyeceğimiz, onların insani duygularına kalmış durumlar var. Dünya bize Ukrayna hava sahasını kapatmak için yardım etmek zorunda ve bu da onların insanlığını gösterecek” ifadelerini kullandı.

“ÜZGÜN BİR BAHAR”

Kiev sokaklarını göstererek başka bir görüntü yayınlayan Zelenski, “Kar yağdı. İşte böyle üzücü bir bahar. Ama olsun herkesi yeneceğiz” şeklinde konuştu.

BİDEN’A TEŞEKKÜR

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıların 13’üncü gününde ABD, Rusya’dan petrol, doğal gaz ve kömür ithalatını yasakladığını duyurmuştu. ABD’nin kararının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür ederek, “Putin’in savaş makinesinin kalbine saldıran ve ABD pazarından petrol, gaz ve kömürü yasaklayan ABD’ye ve Joe Biden’ın kişisel liderliğine müteşekkiriz. Diğer ülkeleri ve liderleri takip etmeye teşvik edin” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Bekir Keskin – Dünya

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.