Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Bizi en çok petrol ve emtia fiyatları ile enflasyon yoruyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Bizi en çok petrol ve emtia fiyatları ile enflasyon yoruyor

ABONE OL
Mart 16, 2022 11:25
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Bizi en çok petrol ve emtia fiyatları ile enflasyon yoruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, uluslararası yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda ekonomiye dair önemli mesajlar verdi. “Türkiye’de serbest piyasa rejimi ve kambiyo rejimi garanti altında” diyen Bakan Nebati, yatırımcıları Türkiye’ye davet etti.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları:

Türkiye çok özel bir yere konumlanmış ülke, bunu en iyi şekilde kullanacak. Dünyanın farklı bölgelerinin taleplerini karşılayabilecek ender ülkelerden biri Türkiye’dir, herkesle iletişimi en iyi şekilde gerçekleştirebilecek ülkelerden biri. Türkiye’de serbest piyasa rejimi ve kambiyo rejimi garanti altında. Yurt dışındaki yatırımcılar ‘Türkiye var’ demeye başladı.

“BİZİ EN ÇOK ENFLASYON, PETROL VE EMTİA FİYATLARI YORUYOR”

2022 yılına hızlı başladık. Bizi en çok petrol ve emtia fiyatları ile enflasyon yoruyor. Önlemlerimizi tek tek uygulamaya koyuyoruz. Orta gelir tuzağını aşarak yolumuza devam ediyoruz. Orta akıl tuzağını da aşıyoruz. Yeni enstrümanlar koyuyoruz, yolumuza devam ediyoruz. Yepyeni şeyler söylüyoruz. Bundan dolayı da Ocak ve Şubat ayındaki ihracatımız artarak devam etti, yıllıklandırılmışı 231 milyar doları aşmış durumda. Riskleri bertaraf edecek şekilde uygulamalar ortaya koyuyoruz.

TEK HANELİ ENFLASYON İÇİN 2023’Ü İŞARET ETTİ

Enflasyonu da yılsonu itibarıyla belli seviyeye getirip 2023 Haziran seçimlerinde tek rakamlı olma hususundaki kararlılığımızla devam ediyoruz. Enflasyonda mutlaka suretle yaz aylarından itibaren özellikle yılsonundan itibaren de düşüşü ve hızlı bir şekilde normalleşmeyi görmüş olacağız. Gerekeni yapıyoruz, KDV ve gıdada indirim yaptık. Elektrikte indirim yaptık, ticarethanelerde indirim yaptık. Gelirken benzin fiyatlarını gördüm. Türkiye geçen yıl akaryakıttaki farkların tamamını karşıladı. Dünyanın en ucuz doğal gazını hanelere ulaştırıyoruz. Doğal gazdaki fiyatı hissettirmedik. Finansal istikrarla ilgili, gıda komitesiyle de baskıyı giderecek tedbirleri almaya devam ediyoruz.

“İSTANBUL FİNANS MERKEZİ’Nİ BİTİRİYORUZ”

Kur korumalı mevduat, Türkiye’deki kurun stabil ve öngörülebilir hale gelmesini sağladı. Riskleri bertaraf edecek güce sahip. Fed’in kararlarına rağmen kur konusunda atmış olduğu adımların üstesinden gelip bugünkü seviyeye gelmiş durumda. Ar-Ge’ye önem veriyoruz. On binlerce projeye yararlanıcılara 18 milyar lira tutarında kaynağı harekete geçirdik. İstanbul Finans Merkezi’ni bitirip taşınıyoruz. Önemli bir finans merkezi haline gelecek. Tüm kesimlerin küresel taleplerle buluşması sağlanacak. Londra, Frankfurt, Zurih gibi merkezlere yakınlığıyla bulunmasıyla önemli bir etkinlik ortaya koymuş olacaktır. Ortadoğu, Kuzey Afrika için de İstanbul bir çekim merkezidir.”

Nureddin Nebati, Politika, Ekonomi, Güncel, Haberler

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.