Kısa çizgi kullanıldığı yerler

Kısa çizgi kullanıldığı yerler

ABONE OL
Kasım 19, 2022 23:00
Kısa çizgi kullanıldığı yerler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Terimlerin yazılmasında, zıt anlamlı sözcüklerin birlikte kullanılmasında bazı cümlelerde ise virgül yerine kullanılabilen kısa çizgi ile ilgili cümleler nelerdir? İşte, kısa çizginin kullanım alanları hakkında tüm detaylar…

Kısa Çizgi Kullanımı

Bir adı da tire olan ve diğer noktalama işaretlerine nazaran metinlerde daha az karşımıza çıkan kısa çizginin kullanıldığı yerler ile ilgili detaylı bilgiyi bu başlık altında bulabilirsiniz. Şimdi gelin cümle içinde kullanılan kısa çizgi kullanımı örneklerine birlikte göz atalım:

Bir metin içindeki satıra sığmayan sözcüklerin bölünmesinde satır sonunda kullanılır.

Örnek:

‘’Geleceği için ölümü göze alan bir millet; insanlık, haysiyet ve şerefinin gereği olan bütün fedakâr­-

lığı yapmakla ümit bulur ve hiç şüphesiz ki esirlik zincirini kendi eliyle boynuna geçiren mis-

kin, haysiyetsiz bir millete kıyasla dost ve düşman gözündeki yeri bambaşka olur.”

‘’Her gün odamda oturuyor, kitap okumaya çalışıyordum. Bir tek harfini bile fark etmeden sayfa-

ları çeviriyor, bazen, dikkat etmeye azmederek baştan başlıyor, fakat birkaç satır sonra gene zihni-

min başka yerlerde dolaştığını görüyordum.’’

Cümle içinde ara sözleri veya ara cümleleri ayırmak için ara sözlerin veya ara cümlelerin başına ve sonuna konur, bitişik yazılır.

Örnek:

Bu filmi – film seyretmeyi çok severim – geçen sene üç kez izlemiştim.Bütün arkadaşlarım – Ahmet hariç – verdiğim partiye katıldılar.Fiil kök ve gövdelerini göstermek için kullanılır.

Örnek:

ver-, gör-, git-, gel-, sev- vb.

Kelimelerin kök, gövde ve eklerini birbirinden ayırmak için kullanılır.

Kısa çizgi kullanıldığı yerlerFÜTÜRİZM NEDİR, TEMSİLCİLERİ KİMLERDİR?

Örnek:

ay-dın-lıkgir-iş-kenBir sözcüğü hecelerine ayırmakta kullanılır.

Örnek:

ba-kı-yo-rumça-lı-şa-ca-ğımbil-gi-sa-yar vsKısa çizgi; bir olayın başlangıç ve bitiş tarihi arasında da kullanılmaktadır.

Örnek:

Dünya Savaşı (1914-1918) 4 yıl boyunca devam etmiştir.Birbirleri arasında ilgi ve ilişki kurulan iki kelime arasında kullanılabilir:

Örnek:

Türkçe, Ural-Altay dil ailesi içinde yer almaktadır.Tüm öğrencilerimize, 2021-2022 eğitim öğretim yılında başarılar dileriz.Arasında, ve, ile, ila, …-den …-e anlamlarını vermek için kelimeler veya sayılar arasında kullanılır.

Örnek:

Galatasaray-Fenerbahçe maçı bu akşam 20:00’da İstanbul’da oynanacak.İngilizce-Türkçe sözlüğümü evde unutmuşum.Bursa-İstanbul yoluTürk-Yunan ilişkileri bu sıralar gergin seyrediyor.Dün akşam 3-4 kişi seni sordu.20-25 yaşlarında bir genç4-11 Kasım 1995 tarihleri arasındaMatematikte çıkarma işlemi olarak kullanılmaktadır.

Örnek:

150-120= 30Sıfırdan küçük olan değerleri göstermek için kullanılmaktadır.

Örnek:

Ankara’da yarın hava sıcaklığının -2 °C olması bekleniyor.Bazı yabancı sözcüklere ve Türkçeye dâhil olmuş Arapça-Farsça kelimelerde de kullanılır.

Örnek:

Saint-Joseph Fransız LisesiMeclis-i Mebusan

Kısa Çizgi Örnekleri

Kısa çizginin kullanıldığı yerler konusunu daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

‘’Bu dünya sevgisiz bir dünya. Dünyayı sevmeyenlerin, ağaçları, kuşları, ak bulutları, mavi göğü, akarsuları, topal karıncayı, hasta kurbağayı sevmeyenlerin dünyası. İnsanoğlunu sevmeyen-lerin dünyası. İnsanın yozlaşma belirtisi, insanın sevgisizliğiyle başlar.”İzmir’e –bu güzel şehre- daha önce hiç gelmemiştim.Kanun-i Esasi, 23 Aralık 1876 tarihinde ilan edilmiştir.2013 senesinde Fen-Edebiyat Fakültesi’nden mezun olmuş.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.