Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan Kız Kulesi açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan Kız Kulesi açıklaması

ABONE OL
Eylül 9, 2022 14:00
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan Kız Kulesi açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Eylül 2021’den bu yana restorasyon çalışmaları devam eden İstanbul’un sembol yapılarından Kız Kulesi’nde bugün yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Kız Kulesi’nin restorasyon esnasında çevresinin brandalarla çevrilmesi kule yıkıldığı iddialarını beraberinde getirmişti.

“İSKELENİN ÖNÜNE JÜT ÖRTÜ ÇEKİLİR”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan Kız Kulesi açıklaması

DHA’da yer alan habere göre Bakan Ersoy, bu duruma da değinerek, “İtalya’da da bu çaplı restorasyona gittiğiniz zaman dışına bir koruma iskelesi çekilir, koruma iskelesinin önüne de jüt örtü çekilir. Jüt zaten yarı şeffaftır. Özellikle yarı şeffaf çekiliyor ki görebilin diye. Burası dünyada en çok görüntülenen 5 binadan birisi. Bunu özgün haliyle ne kadar görüntülersek bizim için, İstanbul için, Türkiye için o kadar önemli” ifadelerini kullandı.

“ORTA ŞİDDETLİ DEPREMDE YIKILMAYA MÜSAİT”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan Kız Kulesi açıklaması

Kız Kulesi’nin kubbe kısmından sökülen betonarme yapının binaya yük bindirdiğine dikkat çeken Bakan Ersoy, “Beton ve inşaat demiri kullandığınız zaman yapının yükünü inanılmaz derecede artırıyorsunuz. Mevcut yapı tasarlanırken ki statik yapısından çok uzak hale getiriyorsunuz. Yapıda orta ve uzun vadede ciddi hasarlar oluşturuyor. Binanın statiğini bozuyorsunuz. Bütün eklentiler statiği el verdiği ölçüde söküldü. Yapı orta şiddetli bir depremde yıkılmaya müsait. 80 yıllık betonarme kullanıyorsunuz” dedi.

“AHŞAPTAN ORİJİNALİNE UYGUN ÜRETECEĞİZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan Kız Kulesi açıklaması

Ersoy, “Hocalarımızın hazırladığı proje dahilinde özgün malzemeleri, ahşaplardan tekrar bu yapıyı ahşaptan orijinaline uygun şekilde üretip yerine takacağız. Üzerine yine kurşun kaplaması gelecek. Onun üzerine dış etkenlere dayanıklı metalden bayrak direği oturtulacak. Kubbenin üst tarafında da orijinalinde olduğu gibi altın varaklama işlemi de yapılacak. Bayrak direği sivri bir yapı olmasına rağmen yıldırımlardan koruyacak herhangi bir önlem alınmamış. Yıldırımlı bir havada bina devamlı yıldırım yemiş. Bunlarla ilgili gerekli önlemleri de alıyoruz” diye konuştu.

“KULENİN ALTINDA DA DÜZELTME YAPILIYOR”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan Kız Kulesi açıklaması

Ersoy, “80 yıla varan bir hatalar zincirinin düzeltildiği dönemden geçiyoruz. Bundan sonra 100-150 yıl boyunca hiç sorunsuz bir şekilde gidecek halde yapıyı gerçek anlamıyla restore ediyoruz. Yapının alt kısmında da Ulaştırma Bakanlığımızla ciddi çalışma var. Haddinden fazla yük bindirildiği için binaya altında da çatlaklar oluşmuş. Oralarda da düzeltme yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“ŞEFFAFLIK ADINA SİTEDE HER ŞEY BELİRTİLİYOR”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan Kız Kulesi açıklaması

Sosyal medyada başlayan dezenformasyonlarla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, “Yeterli bilgi verilmedi gibi bir eleştiri oldu. Ben bu eleştiriye katılmıyorum. Bu çalışmaya Eylül 2021 sonunda başladık. O tarihten itibaren hocalarımızla birlikte düzenlendiğimiz basın toplantısında yapacağımız işlemleri anlattık. Şeffaflık adına kizkulesi.com adlı bir siteyi de devreye alıyoruz. Burada yapılan işlemlerin tamamını belgeleriyle birlikte yayınlayacağız. Çok şeffaf bir şekilde her şey orada belirtiliyor” diye konuştu.

“MÜZE KART UYGULAMASI GEÇERLİ OLACAK”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan Kız Kulesi açıklaması

Ersoy, “O müdahale etmezse, sen müdahale etmezsen, ben müdahale etmezsem, eğer dezenformasyonu göğüsleyemezsek bu devlet ne zaman ileri gidecek. Biz doğru insanlarla doğru projeleri yapalım, bilime uygun şekilde yapalım. Doğrular nasıl olsa çıkar. Biz tabii ki dezenformasyona uğrayacağız. Bu yapıların önceki hallerini, sonraki hallerini en kolay şey eleştirmek. Burası da restoran ağırlıklı kullanılıyordu ve İstanbullunun ziyaret edemediği bir ortamdı. Biz burada da aynı Galata Kulesi’nde olduğu gibi Türk vatandaşlarını ayrıştırıyoruz. Müze kart uygulaması burada da geçerli olacak” dedi.

“AÇILIŞ HEDEFİ MART 2023”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan Kız Kulesi açıklaması

Bakan Ersoy, “İnşallah yıl sonuna doğru bütün bu çalışmaları burada tamamlayacağız. Ocak şubat gibi, hava müsait değil ama hedefimiz mart ayına kadar burayı tekrar ziyaret edilebilecek hale getirip 2023 başında başta Türk halkı olmak üzere dünyaya burayı tekrar sergilemek” diye konuştu.

“İSTANBUL’UN SEYREDİLEBİLECEĞİ YAPI HALİNE GELECEK”

Bakan Ersoy sözlerini şöyle tamamladı:

“İstanbulluların uzaktan seyrettiği bir yapıydı şimdi içeriden İstanbul’u seyrettikleri bir yapı haline getirilecek” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.