Prof. Ortaylı ve Şengör’den Habertürk’e açıklamalar

Prof. Ortaylı ve Şengör’den Habertürk’e açıklamalar

ABONE OL
Mayıs 16, 2022 21:00
Prof. Ortaylı ve Şengör’den Habertürk’e açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör Kavimler göçünü anlatıyor…

“ROMA TARİHİ HENÜZ TAM İŞLENMİŞ BİTMİŞ BİR KONU DEĞİL”

PROF. DR. İLBER ORTAYLI: Zaman olarak göçler Avrupa tarihini oluşturan göçler. Miladın hemen 1 ve 2. asrın sonrasında. Arkadan dörtlü imparatorluklara geçiş. Doğrudan doğruya kuzeyden gelen göçlerdir. Bugünkü Avrupa’nın etnik oluşumu büyük ölçüde bunlara dayanır. Kuzeydeki gelenler germanik dediğimiz kavimlerdir. Hakikaten önemli bir fasıldır. Yukarıdan gelmişler. Gelişin sebepleri var. Buranın coğrafyasıyla bu geçişler farklı coğrafyalardır. Burada kimler vardı? Keltler vardı. Fransa’da. Sonra bugün sık sık kavgasını duyduğumuz Basklar. Burada Britanya’da olan Gal diye bildiğimiz Galya var. Tepede İrlandalılar var. İrlanda Kelt gruptur. İskoçya’da bir Kelt grup vardır. İkinci akım Roma imparatorluğunun inkırazı sırasında. Bugünkü Almanya’nın güney kısımlarını almıştır. Buraya giren Roma lejyonları, genellikleri çok karmaşık olduğu için, içinde Suriyeli, berberi, Asyalı bulursunuz. Herkes vardır. Roma tarihin başında İtalya yarımadasını, üstünden Yunanistan’ı, ondan sonra bugünkü Balkanları ve ondan sonra İskender’in mirası olan imparatorlukları ve Kartaca’yı yenerek buraları almıştır. Doğu Roma’sı; yani Asya ve Afrika’daki imparatorluk çok geniş bir konu. Bunu Roma tarihçileri henüz keşfetmiş ve düzenlemiş değiller. Roma tarihi işlenmiş, bitmiş bir tarih değil. Bu kıta Roma İmparatorluğu’nun çok önemli bir kıtasıdır. Bunların araştırmaları, dil araştırmaları var. Roma doğuya hakimdi. İsa’dan sonraki 1. asırın içinde Roma artık bütün dünyaya hakimdi. Ankara ve Yozgat Galatya’dır. Bugün sözkonusu ettiğiniz problem olan Kavimler Göçü, doğrudan doğruya imparatorluğun tanımadığı, tanımaktan hoşlanmadığı ve ‘barbar’ lafını kullandığı ‘vahşi barbar’, ‘küstah barbar’ diye kullandığı kavimler. Yunan’da barbar demek çok lisan bilmeyen adam. Barbar lafı Galyalılar için değil, İspanya’dakiler için değil doğrudan doğruya yukarıdan gelenler boylu, poslu insanlar için kullanılıyor. Sezar bunları çok ciddiye alan komutan. Galyalılar ile savaşta Sezar’a diyor ki, mahiyeti, ‘Gelirken avlayalım, bitirelim’ dedi. Sezar ‘önce işini yap’ dedi. Çünkü tepelediklerinin arkasından geliyorlar.

Ayrıntılar geliyor…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.